De zwaluwen van Gaast

Press/Media: ResearchPopular

Description

In 2014 Theunis Piersma published a book about his studies of the house martins breeding on his property. Below you find a number of book reviews that appeared in 2014. The English translation will be published in 2016.

'De zo gewoon lijkende huiszwaluw heeft voor ons tal van geheimen. Bioloog Theunis Piersma bespiedde de vogeltjes langdurig en ontdekte meteen al dat ze niet zijn gecharmeerd van keurige vinexvogelhuisjes. Liever een oud nest.' (Volkskrant)

'Heerlijke zomergasten zijn het: huiszwaluwen. Maar we weten eigenlijk verrassend weinig over ze. Hoogleraar dierecologie Theunis Piersma startte daarom in zijn eigen dorp Gaast een diepgaand onderzoek. Met opmerkelijke uitkomsten.' (Vogels)

Period14-Mar-2014 → 3-May-2014

Media coverage

6

Media coverage

  • TitleKijk, een linksdraaiende zwaluw
    Media name/outletNRC Handelsblad
    Date03/05/2014
    Producer/AuthorKester Freriks
    URLwww.rug.nl/research/gelifes/ceg/_media/nrc_03052014.pdf
    PersonsTheunis Piersma
  • TitleDe zwaluwen van Gaast
    Media name/outletVogels
    Date01/05/2014
    Producer/AuthorRené de Vos
    URLwww.rug.nl/research/gelifes/ceg/_media/vogels_05062014.pdf
    PersonsTheunis Piersma
  • TitleZwaluwen van Gaast
    Degree of recognitionNational
    Media name/outletVARA Vroege Vogels
    Media typeRadio
    Country/TerritoryNetherlands
    Date27/04/2014
    DescriptionTheunis Piersma is hoogleraar trekvogel ecologie in Groningen. In zijn professionele leven houdt hij zich vooral bezig met kanoetstrandlopers. Dat wil zeggen: met het organiseren van het onderzoek aan deze vogels. Want zoals het een goed professor betaamt komt hij zelf véél te weinig buiten ... Zwaluwen van Gaast Dat maakt Piersma in het weekeinde goed! Dan bestudeert hij in zijn eigen achtertuin de huiszwaluwen die tegen zijn gevel broeden. Onlangs publiceerde hij er ook een boekje over: Zwaluwen van Gaast heet het. Er is ook een Friese uitgave: Sweltsjes fan Gaast. Over beide uitgaven staat meer informatie op de site van uitgeverij Bornmeer Huiszwaluw In Nederland komt de huiszwaluw veel voor. De huiszwaluw lijkt enigszins op de boerenzwaluw maar de de buik van de huiszwaluw is wit i.p.v. roomkleurig, terwijl de keel wit in plaats van rood is. In de vlucht is de boerenzwaluw te onderscheiden door de veel minder diep gevorkte staart en de grotere vleugels. De huiszwaluw vliegt vaak hoger en is ook iets minder wendbaar dan de 'boertjes'. In 'Zwaluwen van Gaast' oppert Piersma de hypothese dat huiszwaluwen net als gierzwaluwen buiten het broedseizoen misschien wel in de lucht slapen. Dat zouden ze dan kunnen doen vanwege hun relatief grote vleugels.
    Producer/AuthorBNNVARA
    URLvroegevogels.vara.nl/Fragment.150.0.html?&tx_ttnews[tt_news]=368628&cHash=a54d070ccfed4f7533b979e8bd0fbbda
    PersonsTheunis Piersma
  • TitleZwaluw blijft omgeven door mysteries, ook na dit boek
    Media name/outletTrouw
    Date22/04/2014
    Producer/AuthorMonica Wesseling
    URLwww.rug.nl/research/gelifes/ceg/_media/trouw_22042014.pdf
    PersonsTheunis Piersma
  • TitleBeestje van de week - Huiszwaluw
    Media name/outletde Volkskrant
    Date12/04/2014
    Producer/AuthorCaspar Janssen
    URLwww.volkskrant.nl/archief/huiszwaluw~a3633970/
    PersonsTheunis Piersma
  • TitleIt mystearje fan de sweltsjes
    Media name/outletLeeuwader Courant
    Date14/03/2014
    Producer/AuthorHalbe Hettema
    URLwww.rug.nl/research/gelifes/ceg/_media/lc_14032014.pdf
    PersonsTheunis Piersma