Doorgaan naar hoofdnavigatie Doorgaan naar zoeken Ga verder naar hoofdinhoud

3-D eiwitstructuur laat zien hoe bacterie vitamine opneemt

Pers / media: OnderzoekPopular

Description

University press release (http://www.rug.nl/news/2011/06/102_11slotboom) following a paper in Nature Structural & Molecular Biology authored by Profs. B. Poolman and D.J. Slotboom (Membrane Enzymology): http://www.nature.com/nsmb/journal/v18/n7/full/nsmb.2073.html

3-D eiwitstructuur laat zien hoe bacterie vitamine opneemt

Net als mensen hebben bacteriën vitamines nodig om te groeien. Ze moeten die uit hun omgeving opnemen, maar hoe ze dat precies doen was tot voor kort onbekend. Groningse onderzoekers hebben nu de driedimensionale structuur van een eiwit in het celmembraan ontrafeld, waarmee bacteriën in staat zijn voor zichzelf een gezonde vitaminecocktail samen te stellen. De resultaten zijn zondag 26 juni gepubliceerd in de online editie van het tijdschrift Nature Structural & Molecular Biology.

Het onderzochte eiwit herkent vitamine B1 (thiamine) en houdt de vitamine stevig vast aan de buitenkant van de bacteriële cel. Vervolgens zoekt deze ‘herkenningseenheid’ contact met een transporteiwit dat ervoor zorgt dat thiamine binnen in de cel terecht komt waar het nodig is. 
Door deze herkenningseenheid snel uit te wisselen voor andere eenheden (die andere vitamines herkennen zoals vitamine B2, B6, B12 etc.) kan de bacterie afhankelijk van de behoefte steeds een andere vitamine opnemen.

Periode27-jun-2011

Media-aandacht

1

Media-aandacht